Pomóżmy w naprawie dachu kościoła w Szczytnie!

You are currently viewing Pomóżmy w naprawie dachu kościoła w Szczytnie!
  • Post published:22 kwietnia 2022
  • Post category:Aktualności

SZANOWNI PAŃSTWO

Zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie naprawy dachu wieży kościoła Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szczytnie.

Monumentalna budowla, wzniesiona w latach 1717-1719, nawiązująca do stylu barokowego usytuowana jest w centrum miasta dominując w jego panoramie. Należy do najładniejszych świątyń na terenie powiatu szczycieńskiego.

19 lutego podczas wichury uległa uszkodzeniu wieża kościoła. Wiatr zerwał ok 15 m2 dachówek, które spadając uszkodziły główny korpus kościoła. Nikomu dzięki Bogu nic się nie stało.
Niestety podczas oględzin i zabezpieczania przez Straż Pożarną okazało się, że odeskowanie (przede wszystkim łaty) są w bardzo złym stanie. W dużej mierze są zbutwiałe i spróchniałe, a strażacy, którzy zabezpieczali wieżę nie mieli problemu, aby wyciągać dachówki gołymi rękoma. Istnieje obawa, że pozostała część wieży może być w podobnym stanie.
Straż pożarna do czasu naprawy wyłączyła także z użytkowania główne wejście do kościoła.

Oczywiście budynek jest ubezpieczony, ale rekompensata za szkody okazuje się niewielka, sięga zaledwie 15.000,- tysięcy złotych, co wystarczy na zabezpieczenie wieży przed dalszą degradacją. Koszt wymiany całego dachu wieży wyceniono na 201.691,92,- zł. Jest to dla parafii ogromna kwota. Szukamy wsparcia z różnych źródeł, ponieważ prace trzeba wykonać jak najszybciej.
Na chwilę obecną otrzymaliśmy dotację z Urzędu Marszałkowskiego w wysokości 25.000,- zł, a także kolejne 25.000,- zł z ofiar celowych.

Ofiary można składać na numer konta:
Bank Spółdzielczy w Szczytnie
08 8838 0005 2001 0103 0898 0001
W tytule przelewu: remont wieży w Szczytnie

Szczycieński kościół jest domem duchowym i świadkiem historii. Przetrwał obie wojny światowe w nienaruszonym stanie. Wasza pomoc jest szansą na ocalenie cennego obiektu architektury sakralnej.
Bez Was i Waszego wsparcia bardzo ciężko będzie osiągnąć ten cel.

źródło zdjęć: http://szczytno.luteranie.pl/